Co powinniśmy wiedzieć o budownictwie kubaturowym?

Budownictwo kubaturowe to jedna z podstawowych dziedzin budownictwa. W jego skład wchodzą przede wszystkim budynki o dużej objętości. To właśnie parametr objętościowy jest tutaj kluczowy – bez niego nie można mówić o tego rodzaju budownictwie. Co należy o nim wiedzieć? Oto podstawowe informacje.

Charakterystyka budownictwa kubaturowego

Obiekt kubaturowy został określony w wyroku Sądu Administracyjnego z 2014 roku. Według niego jest to każdy budynek, który posiada parametr objętości. Dodatkowo budynek uznany za kubaturowy musi być trwałe wybudowany – czyli nie może być budynkiem o charakterze tymczasowym. Jeżeli budynek nie posiada jasnej kwalifikacji, to w takiej sytuacji jest ona rozpatrywana indywidualnie. 

Obiekty kubaturowe

Budownictwo kubaturowe to przede wszystkim bloki mieszkalne, budynki jednorodzinne, sklepy, galerie handlowe, biurowce, ośrodki wypoczynkowe, szpitale, hotele i wszelkie obiekty przemysłowe. Jednak aby dany budynek został uznany za kubaturowy to jego wykonawca musi wyliczyć parametr objętości.

W jego skład wchodzą różnorodne elementy konstrukcyjne, z pominięciem gzymsów czy schodów zewnętrznych. I co ważne – wykonawstwo budynków kubaturowych zakłada wyliczanie kubatury na podstawie określonego wzoru matematycznego.

Kto wykonuje obiekty kubaturowe?

Budowa obiektów kubaturowych jest bardzo specjalistyczna. Dlatego też wymaga odpowiedniego wykonawcy. W przypadku domu jednorodzinnego może być to dowolne przedsiębiorstwo budowlane. Natomiast inwestycje sanitarne bądź obiekty użytku publicznego powinny być wykonywane przez wykonawcę specjalizującego się w budownictwie kubaturowym. Dlaczego? Otóż taka firma posiada nie tylko odpowiednie doświadczenie, ale też lepsze możliwości uzyskiwania niezbędnych zezwoleń.

Budownictwo kubaturowe zyskuje na znaczeniu. Obecnie coraz więcej firm specjalizuje się w nim. Zaletą jest to, iż także wiedza na jego temat jest coraz większa, a powstające w ten sposób budynki spełniają wszystkie niezbędne normy.