Słysząc o tym, że deweloper specjalizuje się w budownictwie kubaturowym, często odczuwamy pewne zmieszanie. Choć termin ten nie jest nam nieznany, stworzenie jego definicji przychodzi nam często z trudem. Czas to zmienić.
Kiedy można mówić o inwestycji kubaturowej?
Budownictwo kubaturowe to termin stosowany w odniesieniu do wszystkich tych budynków, które posiadają określoną objętość. Stosuje się go w opozycji do pojęcia budownictwo liniowe, w przypadku którego to długość jest głównym mierzonym aspektem.
Obiekt kubaturowy to zatem choćby biuro, magazyn lub kościół. Wykonawstwo budynków kubaturowych odnosi się też do wszystkich budynków mieszkalnych, termin ten stosowany jest więc zarówno w przypadku dużych bloków, jak i wtedy, gdy opisujemy domy jednorodzinne.
Komu powierza się budowe obiektów kubaturowy kubaturowych?
Budowa obiektów kubaturowych jest złożonym procesem. Nie powinno być to jednak dla nikogo zaskoczeniem, bo mamy do czynienia z budynkami, których konstrukcja jest dość skomplikowana. Co więcej, nie można ich stawiać w sposób przypadkowy. W przyszłości będą intensywnie wykorzystywane, muszą więc spełniać określone wymogi prawne, aby można było mieć pewność, że przebywanie w nich jest bezpieczne.
Już samo spełnienie wymogów formalnych może być problematyczne, od samego początku konieczna staje się więc współpraca ze specjalistami, o których wiadomo, że mają doświadczenie w bardzo konkretnych realizacjach. Każdego z nich można zatrudniać oddzielnie, o dużej wygodzie mówi się jednak w kontekście tych firm, które są w stanie zaproponować generalne wykonawstwo. Współpraca z nimi jest atrakcyjna finansowo, często wiąże się przy tym również z oszczędnością czasu.