Przy wyborze samochodu można kierować się bardzo różnymi kryteriami. Najczęściej pod uwagę brane są osiągi, marka, kolor i wygląd auta. Tymczasem istotne jest także spalanie, koszt napraw i serwisu, a w przypadku floty także koszty zarządzania. To wszystko wpływa na TCO.
Co to jest TCO?
TCO to jest? To całkowity koszty posiadania samochodu. Skrót TCO został utworzony od angielskiego Total Cost of Ownership. Metoda TCO samochodu pozwala zoptymalizować koszty związane z jego posiadaniem. Co ważne, TCO samochodu znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku floty służbowych aut, ale także prywatnych samochodów.
Firmy, które kompleksowo podejdą do TCO samochodu odnoszą wiele korzyści. Przede wszystkim stosując metodę Total Cost of Ownership stają się bardziej konkurencyjne. Dla firm bardzo dużym atutem jest zarówno możliwość obniżenia kosztów, jak i znacznie łatwiejsze zarządzanie flotą.
Czy da się samodzielnie obliczyć TCO samochodu?
Samodzielne obliczenie TCO może okazać się zadaniem zbyt trudnym. Analizę kosztów utrzymania floty warto więc powierzyć specjalistom z firmy zewnętrznej. Większość tych firm świadczy kompleksowe usługi. A to oznacza, że oferuje także zarządzanie flotą firmowych aut. Jest to rozwiązanie naprawdę korzystne finansowo. Powierzenie zarządzania flotą firmie zewnętrznej przynosi wymierne korzyści finansowe.
Uważnie wybierając markę, wyposażenie i formę finansowania samochodów firmowych można obniżyć Total Cost of Ownership czyli całkowity koszt posiadania samochodu.