We współczesnym świecie zarówno osobom prywatnym, jak i firmom trudno jest obejść się bez samochodu. Przy zakupie samochodu nabywcy zwracają uwagę na markę i cenę. Tymczasem należy brać pod uwagę także koszty związane z jego późniejszą eksploatacją. Określa się je mianem TCO samochodu. Mało jednak osób wie TCO co to jest.
TCO samochodu: co to znaczy?
TCO to skrót utworzony od angielskiego określenia Total Cost of Ownership. Pojęcie to oznacza całkowity koszt posiadania. W przypadku TCO samochodu kryją się wszystkie koszty związane nie tylko z zakupem auta, ale także wszystkie inne wydatki ponoszone z związku z jego użytkowaniem.
W skład TCO samochodu wchodzi zarówno finansowanie jego zakupu ze środków własnych, w ramach leasingu lub za pożyczone od banku, jak też naprawy, przeglądy serwisowe, zakup paliwa i ubezpieczenie. Total Cost of Ownership samochodów służbowych obejmuje również koszty związane z zatrudnieniem pracowników, którzy będą zajmować się ich obsługą.
Czy wyliczenie TCO samochodu jest trudne?
Wyliczenie TCO nie jest zadaniem łatwym nawet dla firm, których flota składa się z niewielkiej ilości pojazdów. Dlatego też coraz więcej przedsiębiorców, którzy chcą ekonomicznie prowadzić swoją firmę powierza zarządzanie flotą firmie zewnętrznej. Atutem korzystania z TCO są niższe koszty oraz znacznie prostsze zarządzanie flotą służbowych aut.
Pojęcie Total Cost of Ownership (w skrócie TCO) można usłyszeć coraz częściej. TCO co to jest? Jest to metoda zarządzania całkowitymi kosztami użytkowania np. samochodów.