Kleje do kamienia – poznaj kryteria ich podziału

Dekoracyjne elementy wykonane z kamienia budzą coraz większe zainteresowanie kupujących. Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być więc również to, że i klej do kamienia kupowany do niedawna przede wszystkim przez profesjonalistów, dziś jest chętnie wybierany również przez amatorów. Ci ostatni nie ukrywają, że mają wiele pytań związanych z tego rodzaju zakupem.

Rodzaje klejów do kamienia naturalnego

Choć może się wydawać inaczej, klejenie kamienia naturalnego potrafi być dość skomplikowanym przedsięwzięciem. To właśnie wybór odpowiedniego kleju decyduje przy tym o jakości efektu końcowego. Przy montażu płytek kamiennych wiedza na temat tego, który klej wybrać, może więc okazać się bardziej przydatna niż informacje dotyczące samej techniki ich układania.

Nie oznacza to, oczywiście, że uniwersalny klej montażowy nie przyda nam się nigdy. Tak naprawdę jednak to nie jego nazwa ma tu kluczowe znaczenie. Jeśli coś ma zwrócić naszą uwagę, muszą być to parametry kleju. Jedna z najważniejszych klasyfikacji odnosi się zresztą do formy, jaką przyjmują kleje do kamienia. Mamy więc do czynienia zarówno z klejami proszkowymi, które rozrabia się w wodzie oraz z rozwiązaniami dwuskładnikowymi.

Klej do kamienia dostosowany do warunków

Kleje takie, jak Mamut Glue są często promowane jako zasługujące na szczególnie duże zainteresowanie. Nawet sięgając po polecane nam rozwiązania warto zadać sobie pytanie o to, czy spełnią nasze indywidualne oczekiwania. Poczynienie tego zastrzeżenia wydaje się uzasadnione, bo kleje montażowe do kamienia muszą być dopasowane do warunków. Inne rozwiązania wybierane są wtedy, gdy klei się płytki łazienkowe i kuchenne, a inne, gdy przytwierdza się do podłoża płytki elewacyjne. Przed zakupem kleju dobrze też sprawdzić, czy pozwala zarówno na klejenie pionowe, jak i poziome.