Szafa sterownicza – budowa i zalety

Wiele urządzeń i instalacji elektrycznych wymaga specjalnej ochrony. Zapewnia ją szafa sterownicza, która pozwala nie tylko odizolować chronione elementy od czynników zewnętrznych, ale także właściwie je uporządkować. Szafki sterownicze zabezpieczają również przed dostępem nieupoważnionych osób trzecich.

Budowa szafek sterowniczych

Szafki sterownicze są dostępne w wielu wariantach. W zależności od przeznaczenia mogą być wolnostojące lub mocowane, np. do ściany. Poza obudową z blachy, stali, lub tworzywa sztucznego, szafy sterownicze są wyposażone w drzwi, płyty przepustów kablowych oraz szynę i płytę montażową.

Szafki ze stali nierdzewnej lub kwasowej są odporne na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne. Wielkość szafy można dostosować do wielkości instalacji, wybierając pojedynczą lub modułową konstrukcję.

Szafa sterownicza – zalety

Szafki sterownicze mają wiele zalet i są wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu. Ich podstawową funkcją jest ochrona instalacji lub urządzeń elektrycznych, którą są w nich umieszczone.

Szafa sterownicza chroni swoją zawartość m.in. przed uszkodzeniem, zabrudzeniem i czynnikami atmosferycznymi. Dobrym przykładem są szafy serwerowe, wykorzystywane w branży IT.

Szafki sterownicze uniemożliwiają także dostęp nieupoważnionych osób do instalacji. Pozwalają też na uporządkowanie zawartości i stanowią jej estetyczną obudowę, co jest szczególnie ważne we wspólnej przestrzeni (np. szafy teleinformatyczne na klatkach schodowych).