Podstawowe rodzaje wiatrówek

Strzelectwo rekreacyjne to aktywność, która staje się coraz bardziej popularna. I trudno się temu dziwić, gdyż jest to niebanalny i ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu. Jednak aby w pełni cieszyć się tym sportem, to trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

W tym przypadku będą to wiatrówki bez zezwolenia, które dostępne są w bardzo wielu wariantach. Sam wybór powinien być uzależniony od przeznaczenia, jak i indywidualnych preferencji. Jakie są podstawowe rodzaje wiatrówek? Tutaj trzeba wspomnieć przede wszystkim o wiatrówkach krótkich i długich.

Krótka wiatrówka – jaką wybrać?

Pierwszym rodzajem takiego sprzętu strzelniczego jest wiatrówka pistolet, czyli broń krótka. To kompaktowa broń przypominająca wyglądem rewolwery, która zmieści się do niewielkiej torby lub plecaka (dzięki czemu można ją zabrać na każdą wyprawę outdoorową). Ten rodzaj broni wygląda bardzo realistycznie – i to zarówno pod względem wagi, parametrów, jak i sposobów przeładowania. Wiele modeli jest wyposażonych w ruchomy zamek, który cofa się przy każdym strzale jak w prawdziwej broni.

Wiatrówki pistolety najlepiej sprawdzą się na dystansie do 15 metrów – z takiej odległości nie powinno być żadnego problemu z trafieniem do celu. Ze względu na przeznaczenie można je podzielić na rekreacyjne i precyzyjne. Te pierwsze sprawdzą się w strzelaniu dynamicznym, natomiast te drugie powinny wybrać osoby, które cenią sobie głównie celność i realizm.

Zakup długiej wiatrówki

Wiatrówki długie doskonale sprawdzą się podczas strzelania z dużego dystansu. W tym przypadku może on sięgać nawet 60 metrów. Karabinki charakteryzują się przede wszystkim dużą mocą oraz celnością. Dodatkowo jest to broń dużo większa i cięższa od wiatrówek krótkich, co sprawia, iż warto zaopatrzyć się w praktyczny pokrowiec ułatwiający przenoszenie. Dużą zaletą długich wiatrówek jest fakt, iż w większości przypadków posiadają one szynę montażową, która umożliwia zamontowanie lunety celowniczej. Jest to duże ułatwienie podczas strzelania z dużego dystansu. Dostępne na rynku karabinki są dostępne z różnorodnymi napędami.

Wiatrówki bez zezwolenia to sprzęt cieszący się dużym zainteresowaniem. A ich duża różnorodność sprawia, iż każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.