Jaki jest podział wiatrówek?

Wiatrówki bez zezwolenia stają się coraz bardziej popularne. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż strzelanie rekreacyjne to ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. I co warte podkreślenia – cieszy się on zainteresowaniem u obu płci.

Jednak aby uprawiać tę aktywność w sposób profesjonalny, to trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Na szczęście jego dostępność jest bardzo duża, więc nikt nie powinien mieć problemu z zakupem. Dodatkowo wiatrówki oferowane przez producentów są bardzo różnorodne. Jaki jest podstawowy podział?

Po pierwsze – wielkość broni

Biorąc pod uwagę kryterium wielkości wiatrówki dostępne na rynku są krótkie lub długie. Te pierwsze to wiatrówki – pistolety, które charakteryzują się niewielkimi gabarytami i realistycznym wyglądem (taka broń dosyć często przypomina prawdziwe rewolwery). Wiatrówka pistolet najlepiej sprawdzi się na dystansie do 15 metrów.

Natomiast wiatrówki długie – karabinki – posiadają długą lufę oraz charakteryzują się zdecydowanie większym rozmiarem i wagą. Jednocześnie umożliwiają zamontowanie lunety celowniczej, dzięki której można strzelać nawet na dystansie do 60 metrów. 

Po drugie – rodzaj napędu

Oferowane przez producentów wiatrówki mogą posiadać różnorodny napęd. Najpopularniejsze z nich to:

  • napęd sprężynowy (do oddania strzału potrzebne jest jedynie naciągniecie sprężyny)
  • napęd CO2 (wiatrówki tego typu są zasilane nabojami z dwutlenkiem węgla, a jeden z nich wystarcza na około 60 strzałów)
  • napęd PCA (wiatrówki popularnie nazywane „pompkami”, gdyż śrut jest wystrzeliwany przy pomocy sprężonego powietrza)
  • napęd PCP (wiatrówki napędzane sprężonym powietrzem, które znajduje się w specjalnym zbiorniku – dzięki czemu można oddać wiele strzałów bez konieczności przeładowywania)

Każdy z tych napędów posiada swoich zwolenników, a wybór konkretnego z nich to zazwyczaj kwestia indywidualnych preferencji. Miłośnicy strzelania z wiatrówek mają bardzo duży wybór potrzebnego im sprzętu. Dzięki temu mogą wybrać broń adekwatną do ich potrzeb i upodobań.